WARSZTATY PROFILAKTYCZNE Z PSYCHOLOGIEM

W dniach 28-30.03.2022 roku w ZSZ CKU w Ornecie gościł w szkole specjalista psychologii klinicznej i psychoterapeuta Pan Jacek Sękiewicz, który przeprowadził dla wszystkich oddziałów klasowych warsztaty profilaktyczne w trzech obszarach tematycznych:

1. Depresja
  2. Stres i agresja
  3. Emocje, empatia i przyjmowanie perspektywy innej osoby.

Naczelnym celem warsztatów, które miały charakter prewencyjny, było zobrazowanie problemów z jakimi obecnie zmagają się młodzi ludzie wchodzący w dorosłe życie. Prowadzący spotkanie specjalista starał się uświadomić młodzieży, jak poważną chorobą jest depresja, jakie niesie skutki, co jest jej przyczyną.

Uczestnikom warsztatów uświadomiono, że depresja ściśle wiąże się ze stanami emocjonalnymi: smutkiem, rozgoryczeniem, niemocą, przygnębieniem i nie jest wymysłem, czy usprawiedliwieniem lenistwa lub ucieczką przed problemami. To poważna choroba, która wymaga odpowiedniego leczenia i może spotkać każdego z nas.

Ważne jest, aby depresję wcześnie zdiagnozować, a przede wszystkim odpowiednio reagować na pojawiające się objawy. Niestety stanowi ona zjawisko, które jest coraz bardziej powszechne i wynika z szybkiego trybu życia. Młodzież chętnie uczestniczyła w proponowanej formie wsparcia, a zdobyte umiejętności będzie mogła wykorzystać w życiu codziennym.

Warsztaty o stresie i agresji adresowane były do młodzieży z uwagi na fakt, iż w obecnych czasach wszyscy jesteśmy bombardowani bodźcami, które mogą wywoływać w nas odczuwanie stresu. Warsztaty dały odpowiedź, jak sobie radzić z powodu zbyt dużego obciążenia sytuacjami stresowymi, oraz jak stosować efektywne sposoby na rozluźnienie i odstresowanie.

Część marcowych spotkań warsztatowych poświęcono także emocjom i empatii. Temat empatii i emocji to ważne, a często pomijane zagadnienia, które warto poruszać w szkole. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się do czego służą emocje, jak je rozpoznawać, ćwiczyć i rozwijać.

Pedagog szkolny – osoba koordynująca wydarzenie.