Warsztaty profilaktyczne "Narkotykowe dylematy"

W drugiej połowie października 2021 roku gościli w naszej szkole Panowie Waldemar Saltarius oraz  Ireneusz Brachaczek (emerytowany policjant, który przez wiele lat swojej pracy zawodowej zajmował się problematyką prewencji i profilaktyki szkolnej). Pan Ireneusz Brachaczek przeprowadził dla uczniów ZSZ CKU w Ornecie dwudniowe warsztaty profilaktyczne "Narkotykowe dylematy. Co warto wiedzieć o narkotykach i dopalaczach w kontekście obowiązującego prawa w Polsce”.

W trakcie wykładu, prezentacji multimedialnej i dyskusji przekazano i uzupełniono wiedzę uczniów na temat aspektów prawnych, zdrowotnych, społecznych i psychologicznych związanych ze zjawiskiem stosowania środków psychoaktywnych. Przedstawiono również psychologiczne i fizyczne mechanizmy powstawania uzależnienia od różnych substancji. Prowadzący zachęcał młodzież do rozważenia przyczyn i skutków sięgania przez młodych ludzi po środki zmieniające nastrój i świadomość oraz skłaniał do refleksji nad tym, jak w konstruktywny sposób radzić sobie z życiowymi trudnościami.

Pan Ireneusz Brachaczek starał się także obalić mity, którymi posługuje się młodzież na temat środków psychoaktywnych - narkotyków, alkoholu, dopalaczy. Zwrócił szczególną uwagę na przepisy prawa karnego, ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich oraz na konsekwencje, jakie z nich wynikają. Ciekawy sposób prowadzenia zajęć, nawiązujący do sytuacji dnia codziennego, spowodował, że odbiorcy słuchali prelegenta z dużą uwagą.

Cieszymy się, iż mieliśmy przyjemność spotkać się ponownie, aby wzbogacić swoją wiedzę w zakresie profilaktyki uzależnień.