Zasady bezpiecznego korzystania z internetu

Szanowni Rodzice,

W związku z zaistniałą sytuacją epidemiczną, która skutkuje zawieszeniem zajęć dydaktyczno-wychowawczych, zmuszeni jesteśmy wszyscy do kontaktowania się min. przez Internet. Proszę, przypominajcie Państwo dzieciom o bezpiecznych zasadach korzystania z Internetu. Proszę Was o współpracę w tej trudnej dla Nas wszystkich sytuacji. Jeśli będziecie Państwo potrzebowali wsparcia, pomocy, rozmowy proszę o kontakt przez dziennik elektroniczny Librus lub adres mailowy m.mancewicz@zsz-orneta.edu.pl

Kochani Uczniowie,

Będziecie teraz w kontakcie z nauczycielami w innej formie niż dotychczas. Sytuacja zmusza Nas do kontaktu przez Internet. Proszę, pamiętajcie o bezpiecznych zasadach korzystania z Internetu. Jeśli będę mogła Wam pomóc, proszę zwracajcie się do mnie przez dziennik elektroniczny Librus lub piszcie na adres mailowy m.mancewicz@zsz-orneta.edu.pl

ZASADY BEZPIECZNEGO KORZYSTANIA Z INTERNETU

1. Konieczne jest korzystanie z oprogramowania antywirusowego. Jeszcze niedawno antywirusy były jedynie zalecane do użytku, stanowiły pomocny dodatek. Dziś natomiast komputer bez jakiegokolwiek zabezpieczenia jest praktycznie nie do użytku. Ochrona przed zagrożeniami jest już zdecydowanie obowiązkowa dla każdego. Na rynku dostępne są dziesiątki różnych programów, zarówno płatnych, jak i darmowych.
  2. Unikaj otwierania wiadomości od nieznajomych osób. Otwieranie skrzynki pocztowej to jedna z najczęstszych aktywności w Internecie. Miliony elektronicznych maili codziennie krążą po sieci i dostarczają różnego typu informacji.
  3. Uważaj na pliki, które pobierasz w sieci. Za każdym razem, gdy plik jest pobierany, istnieje ryzyko, że zawiera on wirusa lub program mogący uszkodzić komputer lub pliki zapisane na dysku. Poniżej podano kilka środków ostrożności mogących pomóc
    w zabezpieczeniu komputera podczas pobierania plików.
  4. Należy zainstalować program antywirusowy i korzystać z niego.
    • Pliki należy pobierać tylko z zaufanych witryn,
    • Należy zachować ostrożność w stosunku do pewnych typów plików. Niektóre typy plików są mniej bezpieczne, ponieważ mogą być nośnikami wirusów.
  5. Unikaj wchodzenia w nieznane linki. Niektóre maile są fałszywe. Hackerzy stosują dwie metody oszustw internetowych przeprowadzanych za pomocą e-maili. Obie polegają na podszywaniu się pod zaufanego nadawcę, a ich celem jest przechwycenie Twoich osobistych danych lub nakłonienie do wykonania czynności, których nie zamierzałeś. Sfałszowane maile na pierwszy rzut oka wyglądają, jakby pochodziły od znanych instytucji lub Twoich znajomych. Dziennie otrzymujesz dziesiątki, a nawet setki maili. Wśród nich możesz natrafić na wiadomość od oszusta.
  6. Nie podawaj swoich danych osobowych w sieci. Zgoda na przetwarzanie danych osobowych do celów marketingowych oznacza utratę kontroli nad tym, co się z nimi potem dzieje. Mogą być one wykorzystywane do oferowania towarów i usług, ale też np. do kradzieży tożsamości i wyłudzania kredytów. Dlatego podawanie niektórych swoich danych, np. numeru PESEL, jest bardzo niebezpieczne.
  7. Chroń swoje konta na serwisach społecznościowych. Rejestrując się na różnego rodzaju portalach społecznościowych decydujemy się na udostępnianie swoich danych osobowych. Akceptując regulamin danego serwisu, wyrażamy zgodę na przetwarzanie tych danych. Warto jednak zwrócić uwagę na politykę prywatności i kwestie bezpieczeństwa (ochrona danych osobowych), aby nasze dane nie zostały wykorzystane w złym celu.
  8. Stosuj skomplikowane, trudne do odgadnięcia hasła i nie podawaj ich nikomu.
  9. Nie podawaj numerów konta bankowego. Kody PIN często są zapisywane w telefonach komórkowych, w notesach i innych miejscach w których łatwo je znaleźć, dlatego najlepiej ich nikomu nie pokazywać, zapisywać w trudnych do odgadnięcia miejscach i jeżeli jest taka potrzeba to często zmieniać.
  10. Czytaj uważnie regulaminy. Niefrasobliwość internautów to zjawisko powszechne. Większość osób nie czyta regulaminów i je akceptuje nie wiedząc, czym to może grozić. Warto czytać regulaminy.
  11. Sprawdzaj, czy strona, do której się logujesz, ma zabezpieczenie SSL. Certyfikaty SSL są narzędziem zapewniającym ochronę witryn internetowych, a także gwarantem zachowania poufności danych przesyłanych drogą elektroniczną. Pełne bezpieczeństwo jest efektem zastosowania szyfrowania komunikacji pomiędzy komputerami.
  12. Pamiętaj, że nieznajome osoby, które kontaktują się z Tobą przez komunikator, czat, e-mail, portal społecznościowy czy inną aplikację mogą mieć wobec Ciebie złe intencje. W przypadku znajomości z sieci warto zachować szczególną ostrożność. Nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie.
  13. Pamiętaj, że Internet może być groźnym źródłem uzależnienia. Uzależnienie od Internetu to choroba i trudno z niej wyjść. Staraj się zachować umiar w korzystaniu z Internetu czy graniu w gry komputerowe.

Pozdrawiam Was ciepło.

Pedagog szkolny.