śp. Tadeusz Kata – 1968 – 1984

Tadeusz Kata

Pomysł na szkołę zawodową przyszedł mu w pociągu, gdy widział tłumy młodzieży orneckiej dojeżdżającej do szkół w Olsztynie i Braniewie, a gdy pomyślał jeszcze o tej, której nie było stać na taki luksus, przekonał kogo trzeba i powstała szkoła zawodowa. We wspomnieniach kolegów z pracy i uczniów pozostał jako człowiek kompetentny, ciepły a jednocześnie wymagający nie tylko od innych, ale przede wszystkim od siebie. Mistrz w obcowaniu z ludźmi. Jego uśmiech, często przekorny i niezwykłe poczucie humoru, bywało, wprowadzały odbiorcę w osłupienie. Uwielbiał żużlówkę, tj. czarną , mocną kawę, przy której snuł opowieści „ jak to niegdyś bywało ”. Niezwykłą pasją Pana Dyrektora było rzeźbiarstwo.
Dostojne postaci Jezusa czy ptaków zdobią wiele orneckich mieszkań. Z dumą witaliśmy go na szkolnych spotkaniach, a On nie szczędził słów pochwały, że jego ukochane ,, dziecko ” tak się rozwija.