REKRUTACJA TRWA - SZKOŁA BRANŻOWA I STOPNIA

Ósmoklasisto, wybierając edukację w Szkole Branżowej I Stopnia musisz wiedzieć, że jej celem jest uzyskanie przez Ciebie, czyli młodocianego pracownika umiejętności praktycznych i wiedzy teoretycznej niezbędnych do odpowiedzialnego wykonywania zawodu.

W ZSZ możesz rozpocząć naukę w każdym zawodzie. Możesz być;

• fryzjerem,
  • dekarzem,
  • mechanikiem pojazdów samochodowych,
  • murarzem,
  • monterem instalacji i sieci sanitarnych,
  • kucharzem,
  • rolnikiem,
  • piekarzem,
  • lakiernikiem samochodowy,
  • cukiernikiem,
  • sprzedawca,
  • cieślą,
  • pszczelarzem,
  • stolarzem,
  • operatorem obrabiarek skrawających,
  • oraz kim tylko zapragniesz

Po ukończeniu Branżowej Szkoły I stopnia i zdaniu egzaminu z jednej kwalifikacji uzyskasz dyplom potwierdzający kwalifikacje w zawodzie, a także otrzymasz wykształcenie zasadnicze branżowe.

Nauka zawodu składa się z trzech integralnych, równolegle realizowanych części:

• kształcenie ogólne odbywa się w szkole,
  • kształcenie zawodowe teoretyczne odbywa się na kursach dokształcających poza szkołą,
  • kształcenie zawodowe praktyczne czyli tzw. praktyczna nauka zawodu odbywa się u pracodawcy, który powinien posiadać do tego odpowiednie kwalifikacje.

Naukę zawodu może podjąć młodociany, który:

• ukończył ośmioletnią szkołę podstawową,
  • jeżeli nie ukończył 14 lat przedstawił zaświadczenie z Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej o braku przeciwskazań do nauki zawodu,
  • przedstawił zaświadczenie lekarskie, stwierdzające, że praca w wybranym zawodzie nie zagraża jego zdrowiu.

Nauka w Szkole Branżowej:

• trwa 36 miesięcy tzn. 3 lata,
  • młodociany pracownik zatrudniony w celu nauki zawodu posiada wszystkie prawa wynikające z Kodeksu Pracy, w tym prawo do:
  • wynagrodzenia,
  • ubezpieczenia społecznego,
  • urlopu,
  • bezpłatnej opieki lekarskiej.

Informacje o zawodach i egzaminach dostępne są na: