Zespół Szkół Zawodowych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Ornecie

Tradycyjny sad - Super czereśnia

Tradycyjny sad

Uczniowie naszej szkoły przystąpili do ogólnopolskiego projektu TRADYCYJNY SAD , który będzie realizowany w okresie od lutego do czerwca 2021 r. Projekt ten organizowany jest przez Fundację Banku Ochrony Środowiska z myślą o zachowaniu różnorodności biologicznej Polski i zdrowia społeczeństwa.

Projekt polega na poznaniu sadowniczego dziedzictwa polskich ziem i restytucji starych odmian drzew w formie szkolnego mini sadu. Prowadzenie sadu ma się odbywać w sposób naturalny tj. z doborem odpornych odmian dostosowanych do polskich warunków oraz zastosowaniem ekologicznego sposobu ochrony roślin , który nie szkodzi środowisku.

Patronami honorowymi projektu  są : Minister Klimatu i Środowiska , Minister Edukacji i Nauki, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach, Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym Rozwojem. Partnerami projektu są Polska Akademia Nauk Ogród Botaniczny – Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej  oraz Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Do realizacji projektu powstał uczniowski zespół , który przyjął nazwę Super czereśnia.

W skład zespołu weszli: Maciej Zysk, Mateusz Świnarski, Krzysztof Radek, Mateusz Sopyło, Michał Grodź, Szymon Markowski, Julia Szatyńska, Weronika Paprocka, Maja Stemplewska, Dominika Osica. Koordynatorem projektu i opiekunem zespołu jest Pan Marek Paluszek.