Zespół Szkół Zawodowych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Ornecie

23 Lutego - Ogólnopolski dzień walki z depresją

Pandemia jest ogromnie trudnym czasem zarówno dla dorosłych, jak i młodzieży. Wszyscy, bez różnicy na wiek, z dnia na dzień zostaliśmy postawieni w sytuacji, na którą nie mamy wpływu. Adolescenci, którzy prowadzili aktywne życie wypełnione różnymi aktywnościami, nagle zostali zamknięci w czterech ścianach. Dotychczasowa codzienność, realizowana w różnych przestrzeniach, została przeniesiona w zacisza naszych mieszkań i domów. Obawa o zdrowie i życie naszych najbliższych, konieczna izolacja i ograniczenie kontaktów rówieśniczych (tak istotnych dla adolescentów w okresie dojrzewania) sprawiły, że w dużym stopniu zostało zachwiane poczucie bezpieczeństwa.

Depresja jest istotnym problem wśród nastolatków, poważną chorobą, a nie przejawem buntu, czy złego zachowania kojarzonego wielokroć z okresem dojrzewania. Dorastanie jest czasem pełnym napięć i emocji, dlatego tak łatwo objawy depresyjne przypisuje się młodzieńczej burzy hormonów. Depresja to nie gorszy dzień, czy lenistwo, ale poważna choroba, której objawy wpływają na wszystkie najważniejsze sfery życia.

Szczególnie w ostatnim roku zauważalny jest znaczny wzrost pacjentów, którzy szukają pomocy psychologa czy psychiatry. Coraz częściej są wśród nich osoby młode, które zgłaszają się z problemami mogącymi wskazywać na depresję lub zaburzenia lękowe. W walce z depresją ogromnie istotna jest dobra relacja z rodzicami lub z inną osobą, która pomoże dziecku w przetrwaniu kryzysu. Należy pamiętać, że depresja to bardzo podstępna i wyniszczająca choroba. Czasem trudno rozpoznać, gdzie kończy się zwykłe przygnębienie i smutek, a zaczyna depresja.

Dlatego jeśli doświadczasz:

- Stałego uczucia smutku, irytacji, bądź niepokoju lub apatii

- Kłopotów ze snem- śpisz bardzo dużo lub nie możesz zasnąć, męczą Cię myśli na temat przeszłości i nierozwiązanych problemów

- Uczucia, że większość rzeczy robisz wolniej niż zwykle i kosztuje Cię to bardzo dużo wysiłku

- Braku dłuższej koncentracji

- Uczucia utraty własnej wartości lub pogrążenia w poczuciu winy w związku ze sprawami, na które nie masz wpływu i które nie zależą od Ciebie

- Myśli o bezcelowości życia

NIE LEKCEWAŻ TYCH OBJAWÓW, BYĆ MOŻE TO WŁAŚNIE DEPRESJA.

Jeśli masz podejrzenia, że depresja dotyka aktualnie Ciebie lub kogoś dla Ciebie bliskiego, skontaktuj się ze swoim pedagogiem szkolnym, lub psychologiem Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej, którzy udzielą Ci pomocy, wsparcia oraz pomogą w dotarciu do specjalisty.

Pamiętaj, że nieleczona depresja ma tendencję do nasilania się, więc im wcześniej zwrócisz się o pomoc, tym większe są szanse na to, iż w sposób trwały poprawisz swoje samopoczucie i zdrowie, a także zapobiegniesz jej nawrotom.

Drodzy Uczniowie i Rodzice, jeśli potrzebujecie pomocy i wsparcia, nie czekajcie, depresja sama z siebie nigdy nie mija. Razem łatwiej jest pokonać problemy. Zachęcam Was do kontaktu i trzymam kciuki za Wasze dobre samopoczucie!

Pedagog