19 listopada - Światowy dzień Rzucania Palenia

Palenie wśród młodzieży od dawna jest powszechnym problemem. Już nawet dzieci próbują papierosów, a wiele z nich z czasem popada w nałóg. Uzależnienie od nikotyny ma bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia młodego człowieka. Ze względu na bierne palenie cierpi nie tylko on sam, ale również jego otoczenie.

ZSZ podejmuje działania z zakresu profilaktyki uzależnień i przypomina całej społeczności szkolnej o Światowym Dniu Rzucania Palenia. Wychowawcy na spotkaniach z uczniami będą podejmować rozmowy o konsekwencjach zdrowotnych dla palaczy i składzie chemicznym papierosa. Klasy będą oglądać prezentacje o szkodliwości tego nałogu.
Palenie papierosów niszcząco działa na młody organizm. Należy pamiętać o wszystkich szkodliwych składnikach dymu papierosowego, takich jak amoniak, cyjanek czy formaldehyd. Sama zaś nikotyna odpowiada za uzależnienie od papierosów. W wysokich dawkach stanowi jednak silną truciznę.
Choć śmiertelne skutki tego nałogu są powszechnie znane, głównym problemem związanym z rzucaniem palenia jest fakt, iż PAPIEROSY ZABIJAJĄ POWOLI. Niestety, kiedy już się pojawią, często bywa za późno.
Pamiętajcie ! Nie zaczynajcie palić !
To uzależnia!
Lepiej zacznij zdrowiej żyć, nie pal, naucz się porządnym być !