16 listopada - Międzynarodowy Dzień Tolerancji

W „Słowniku języka polskiego” możemy znaleźć definicję słowa „tolerancja”, które oznacza poszanowanie czyichś poglądów, wierzeń, upodobań, różniących się od własnych.

Natomiast w „Deklaracji zasad tolerancji” przyjętej przez UNESCO czytamy: „Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kulturowej naszego świata, wielości form wyrazu i wymiarów człowieczeństwa. Rozwija się dzięki wiedzy, otwartości, komunikacji oraz wolności myśli, sumienia i religii. Tolerancja to harmonia różnorodności. To nie tylko obowiązek moralny, ale także wymóg polityczny i prawny. Tolerancja – cnota, która czyni możliwym pokój – przyczynia się do zastąpienia kultury wojny kulturą pokoju”.
W Polsce idee tolerancji są popularyzowane od 16 listopada 1996 roku, kiedy to obchodzono Międzynarodowy Dzień Tolerancji po raz pierwszy.
Jak co roku ZSZ również przyłączyła się do akcji propagującej zasady tolerancji. Z racji tego, że nauka odbywa się w formie zdalnej i nie możemy zorganizować żadnej uroczystości, to nauczyciele w tym tygodniu będą przypominać uczniom o tym ważnym święcie na godzinach wychowawczych. Uczniowie będą pobudzani do refleksji nad własną postawą wobec różnorodności religijnej i kulturowej.
Pamiętajmy, że tolerancja to postawa społeczna i osobista odznaczająca się poszanowaniem poglądów, zachowań i cech innych ludzi, a także ich samych. Tego dnia warto zastanowić się nad własną postawą w odniesieniu do ludzi, z którymi współżyjemy.