Zespół Szkół Zawodowych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Ornecie

Apel pedagoga szkolnego do rodziców i uczniów w sytuacji pandemii koronawirusa

APEL PEDAGOGA SZKOLNEGO DO RODZICÓW I UCZNIÓW
 W SYTUACJI PANDEMII KORONAWIRUSA

 Od dwóch tygodni żyjemy w zupełnie nowej dla nas wszystkich rzeczywistości - zarówno szkolnej, rodzinnej jak i ogólnospołecznej. Fakt pandemii, który nastąpił w wyniku błyskawicznego rozprzestrzeniania się koronawirusa COVID-19 zmusił uczniów do pozostania w domu. Najbliższy czas stanowić będzie dla nas okres wielu wyzwań, ale będzie także ważną lekcją odpowiedzialności za zdrowie nas wszystkich. Żywię głęboką nadzieję, że wszyscy zdamy ten ważny dla Nas życiowy egzamin.

Uczniu oraz Rodzicu, jeśli potrzebujecie pomocy, wsparcia, porady, proszę Was o kontakt mailowy pod adresem

m.mancewicz@zsz-orneta.edu.pl

W odpowiedzi skontaktuję się z Wami tak szybko, jak to tylko możliwe. Jeśli wymagacie konsultacji w formie rozmowy, uprzejmie proszę o skontaktowanie się telefoniczne ze szkołą pod numerem telefonu 55 2421361

Zachęcam do odwiedzania i zapoznawania się z informacjami zamieszczanymi na stronie szkoły.

 

Rodzice . . . 

W chwili obecnej w większości skupieni jesteśmy na tym, jak technicznie i logistycznie przystosować się do obecnej sytuacji. Okres izolacji społecznej, któremu wszyscy zostaliśmy poddani, może wywołać kryzys emocjonalny. Na co dzień  uczniowie przebywają w grupach rówieśniczych/koleżeńskich, a aktualna sytuacja zobowiązała ich do pozostania w domu. Fakt ten skutkuje dezorganizacją uporządkowanego dotąd planu dnia i może wywołać pewien niepokój. Te wszystkie małe rzeczy, które składają się na codzienną rutynę, bardzo mocno decydują o poczuciu bezpieczeństwa dzieci.

Do emocji przeżywanych przez uczniów w czasie pandemii (tęsknota za rówieśnikami, brak codziennej możliwości wykonywania swoich zajęć poza domem, samotność, lęk) dochodzą bardzo często także i emocje rodzica (niepewność o pracę, frustracja związana z brakiem wpływu na sytuację, przeciążenie spowodowane koniecznością połączenia pracy i opieki nad dziećmi). Brak możliwości naturalnego rozładowania tych emocji (przez wyjście z domu, zmianę środowiska na szkołę, czy pracę) może powodować, iż cała rodzina będzie odczuwać stan silnego napięcia.

Kieruję do Państwa prośbę, abyście starali się wyjaśnić swoim dzieciom sytuację, w jakiej się znaleźliśmy oraz konieczność przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Nie powinniśmy ulegać panice, a w swoich zachowaniach powinniśmy kierować się racjonalizmem oraz poczuciem odpowiedzialności za siebie i innych. Dlatego serdecznie Państwa proszę, aby najbliższe tygodnie były czasem pozostania Waszych dzieci w domach. Wyłącznie dzięki takiemu działaniu możemy spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa, który stanowi śmiertelne zagrożenie zwłaszcza dla osób starszych, chorujących i mających obniżoną odporność.

 Uczniowie . . .

Najbliższy czas będzie dla Was ważną lekcją solidarności oraz odpowiedzialnego zachowania. Podczas wspólnych zajęć profilaktycznych podkreślam Wam zawsze, aby unikać w życiu podejmowania zachowań ryzykownych. Bardzo często akcentuję także, abyście w momencie wystąpienia takich sytuacji starali się rozważyć, czy pewne działania/decyzje nie przyniosą szkody Wam, a także i innym osobom. Dlatego bardzo Was proszę, abyście kompletnie zrezygnowali ze spotkań z przyjaciółmi. W trosce o innych pozostańcie w najbliższych tygodniach we własnych domach. Wykorzystajcie ten czas na czynny udział w zdalnych zajęciach lekcyjnych, czytanie, przygotowanie do egzaminów oraz zgłębianie tematów, które Was interesują. Możecie do tego wykorzystać wiele materiałów dostępnych w Internecie oraz przygotowanych przez nauczycieli.         

Pamiętajcie także o zachowaniu równowagi pomiędzy nauką, a odpoczynkiem: wysypiajcie się, odżywiajcie zdrowo, o ile to możliwe realizujcie w domu swoje pasje, na które w ostatnim czasie brakowało Wam czasu. Jeżeli tęsknicie za kontaktem z przyjaciółmi ze szkoły, to wykorzystajcie do tego tak bardzo przez Was lubiane nowinki technologiczne. Nic nie stoi teraz na przeszkodzie, aby porozmawiać z koleżankami i kolegami z klasy za pośrednictwem wideokonferencji, mediów społecznościowych i komunikatorów internetowych – pamiętajcie jednak o zachowaniu zdrowego rozsądku mając na uwadze czas poświęcany na korzystanie z nich.Uśmiech

Zachęcam mocno do odwiedzania strony internetowej naszej szkoły, czytania zamieszczanych informacji, dzielenia się swoimi spostrzeżeniami, emocjami, troskami i radościami poprzez pocztę w dzienniku elektronicznym Librus, adresując swoją wiadomość do pedagoga szkolnego lub pisząc bezpośrednio pod adres mailowy, który zamieszczony jest na samym początku apelu. Pamiętajcie, że ten trudny dla nas wszystkich czas minie – musimy tylko wykazać się rozsądkiem, cierpliwością oraz wzajemną dbałością o bezpieczeństwo. Do szybkiego zobaczenia w bezpiecznej i zdrowszej rzeczywistości.

 

Pedagog szkolny